آندوسکوپی معده (گاستروسکوپی) در ایران

آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده یا گاستروسکوپی

آندوسکوپی یک روش بسیار پرکاربرد در پزشکی برای بررسی موضوعات مختلف دستگاه گوارش بدون نیاز به برش یا جراحی است. آندوسکوپی یک روش بسیار مهم برای تشخیص زودرس بیماری های معده نظیر سرطان معده و کاهش مرگ و میر ناشی از آن است. آندوسکوپی تصاویری از موکوس جدار دستگاه گوارش برای مطالعات دقیقتر فراهم می کند.  همچنین با آندوسکوپی می توان نمونه های بافتی یا بیوپسی از دستگاه گوارش برای بررسی های پاتولوژیکی برداشت.

آندوسکوپی معده
آندوسکوپی معده

آندوسکوپی چیست؟

آندوسکوپی یک روش غیرجراحی با هدف آزمایش و بررسی دستگاه گوارش یک فرد با استفاده از وسیله پزشکی به نام آندوسکوپ می باشد. آندوسکوپ یک لوله منعطف با یک دوربین و یک چراغ متصل به آن می باشد. این وسیله تصویر دستگاه گوارشی را به مانیتور ارسال می کند. آندوسکوپی به جراح کمک می کند تا بتواند تصاویر و مشکلات دستگاه گوارشی را بدون نیاز به ایجاد برش بزرگ رویت کند.

آندوسکوپ معمولا از طریق یک برش کوچک و یا دهان یا حلق به سمت دستگاه کوارش هدایت می شود. ممکن است در حین آندوسکوپی، وسایل جراحی نظیر قیچی جراحی یا فورسپس برای اخذ نمونه بافتی و بیوپسی استفاده گردد.

چرا باید آندوسکوپی انجام داد؟

آندوسکوپی به جراح کمک می کند تا به طور دقیق ارگان های داخلی را رویت کند و بدون نیاز به ایجاد برش بزرگ، آن ها را تحت معاینه قرار دهد. به طور خاص در موارد زیر آندوسکوپی توصیه می گردد:

  • برداشتن بافت نمونه (بیوپسی) برای بررسی بیشتر در آزمایشگاه پاتوبیولوژی
  • رویت داخل بدن در حین عمل جراحی به روش آندوسکوپی
  • ارزیابی درد و التهاب معده، زخم معده یا مشکلات گوارشی
  • ارزیابی اختلالات روده ای نظیر اسهال یا یبوست مزمن
  • ارزیابی پولیپ یا رشد غیر طبیعی بافت دستگاه گوارشی
  • مشکلات دستگاه گوارشی نظیر فتق هیاتال، سنگ کیسه صفرا و غیره

آندوسکوپی معده یک روش پرکاربرد در کشورهایی می باشد که شیوع سرطان معده در آن جوامع بالا است. ایران یکی از این کشورها می باشد.

آندوسکوپی معده
آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده

براساس منابع پزشکی دنیا، آندوسکوپی معده مرگ و میر ناشی از سرطان معده را در کشورهایی نظیر ژاپن، کره، ایران و برخی کشورهای دیگر آسیایی که شیوع سرطان معده در آن ها بالاتر است را کاهش می دهد. هرچند تصویربرداری رادیولوژیک معده و دستگاه گوارشی در این کشورها انجام می شود، اما غربالگری سرطان به روش آندوسکوپی حساسیت و دقت بالاتری در تشخیص سرطان معده دارد.

آندوسکوپی معده
آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده یا گاستروسکوپی برای ارزیابی سطح داخلی ارگان های گوارشی زیر کاربرد دارد:

  • مری
  • معده

دوازدهه یا دئودنوم (بخش ابتدایی روده باریک که به معده متصل می شود).

نحوه انجام گاستروسکوپی یا آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده می تواند با بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام شود. این روش برای بررسی عملکرد معده یا روده و یا مری انجام می شود. بهتر است در حین انجام پروسه، شما روی سمت چپ دراز بکشید. در شروع آندوسکوپی، شما باید به پشت دراز بکشید یا بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام گیرد. آندوسکوپ از راه دهان وارد می شود و پزشک می تواند بوسیله دوربینی که به سر آندوسکوپ متصل است، هرگونه آسیب یا اختلال در مری و معده را رویت کند. از شما خواسته می شود که سر دستگاه آندوسکوپی را وارد دهانتان کنید.

آندوسکوپی معده

سپس پزشک شکمتان را با هوا پر می کند. این پر کردن هوا باعث اتساع معده و در نتیجه رویت و معاینه دقیق تر مخاط داخلی معده می شود.

پروسه آندوسکوپی حدود 10 – 20 دقیقه طول می کشد. مسئله مهمی که در خصوص آندوسکوپی وجود دارد این است که این پروسه اختلالی در تنفس فرد ایجاد نمی کند.

آندوسکوپی معده

گاستروسکوپی یا آندوسکوپی معده در معاینه موکوس و مخاط معده از زوایای مختلف بسیار مفید بوده و می تواند شیوع التهاب، زخم یا تومور یا سرطان را بررسی و ارزیابی کند. همچنین به پزشک کمک می کند تا تصاویر دقیقی از مخاط معده برای ارزیابی بیشتر بگیرد. همچنین پزشک می تواند نمونه های بافتی یا بیوپسی برای بررسی های آزمایشگاهی دقیق تر از بافت های مشکوک بردارد. توانمندی ها است که آندوسکوپی را یک روش قدرتمند برای مراقبت های پزشکی دقیق و اصولی کرده است.

طب مد توریسم tebmedtourism

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.