انحراف چشم یا لوچی

انحراف چشم

انحراف چشم چیست؟

انحراف چشم یا لوچی وضعیتی است که در آن چشم ها در یک راستا قرار ندارند. انحراف چشم ممکن است در هر سنی ایجاد شود اما در اغلب موارد دلیل اصلی ایجاد آن تنبلی چشم درمان نشده می باشد. انحراف چشم یا لوچی ممکن است به دلیل تصادفات یا برخی بیماری ها نیز ایجاد شود. حتی گاهی نوزاد با انحراف چشم متولد می شود. در صورت عدم درمان مناسب، انحراف چشم ممکن است منجر به دوبینی در بیماران گردد.

درصورتی که چشم ها در هنگام نگاه کردن به یک جسم در یک مسیر و خط  قرار نداشته باشند، اصطلاحا استرابیسم یا انحراف چشم یا لوچی اطلاق می گردد. این عارضه ممکن است به سمت داخل، خارج، بالا و یا پایین باشد. در برخی موارد نادر ممکن است ترکیبی از انحرافات چشم اتفاق بیفتد. در حقیقت، اگر بینایی فرد خوب باشد، احتمال انحراف چشم پایین است. البته اگر مشکلات چشمی با عینک یا لنز درمان شود، احتمال این اختلالات کاهش می یابد.

امروزه درمان انحراف چشم  بسته به علت ایجاد انحراف چشم توسط چشم پزشک انجام می گردد. در حال حاضر بیش از 95% از بیماری های چشم قابل درمان هستند. این اختلال چشمی در سنین پایین شایع تر است، هر چند در بزرگسالان نیز دیده می شود.

استرابیسم یا انحراف چشم یا لوچی و عمل ترمیمی عضله چشم

عمل ترمیمی عضله چشم نوعی جراحی می باشد که عدم تقارن چشم ها را بهبود می بخشد. عدم تقارن و هماهنگی در عضلات چشم منجر به بیماری بنام استرابیسم یا انحراف چشم یا لوچی می گردد. در افرادی مبتلا به انحراف چشمی، دو چشم در یک خط مستقیم قرار نمی گیرد. در نتیجه چشم ها در نگاه مستقیم به روبرو در مسیر متفاوتی بنظر می رسند. عمل ترمیمی انحراف چشمی در اولین فرصت ممکن بسیار اهمیت دارد تا از مشکلات بینایی آتی پرهیز شود. در واقع در صورت عدم درمان کامل و صحیح انحراف چشم، از دست دادن بینایی به عنوان یک ناتوانایی دائمی ممکن است رخ دهد.

انحراف چشم

چه زمانی استرابیسم یا انحراف چشم موجب دوبینی می شود؟

اگر نوزاد با انحراف چشم به دنیا بیاید، مغز او بصورت اتوماتیک، تصویر دریافتی از یک چشم را نادیده می گیرد و حذف می کند. این امر برای پرهیز از دوبینی از سوی مغز اتفاق می افتد.

البته درصورتی که انحراف چشم در بزرگسالی رخ دهد، داستان متفاوت است، چون در این سن دیگر مغز نمی تواند یک تصویر را نادیده بگیرد و موجب دوبینی غیرقابل تحمل می شود. بیمار ممکن است از روشهای مختلف برای رها شدن از این دوبینی استفاده کند که شامل:

استفاده از لنزهای عینک، استفاده از منشورهای بینایی و یا کج کردن سر، که البته هیچکدام نمیتواند بطور کامل این مشکل را حل کند.

دلایل انحراف چشم:

 • عدم تقارن عضلات اطراف چشم
 • آسیب و ضربه به سر و مغز
 • برخی بیماری های ژنتیکی
 • آسیب به نوزاد حین زایمان
 • تومور چشمی یا مغزی
 • سکته مغزی
 • دیابت
 • فشار خون
 • پرکاری تیروئید
 • سندرم داون
 • آسیب مغزی جنینی
 • مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس
 • عوارض جراحی چشم

علایم انحراف چشم

 • خستگی چشم
 • سردرد
 • دو بینی
 • تاری دید
 • مشکلات در خواندن
 • حساسیت به نور
انحراف چشم

درمان انحراف چشم

انحراف چشم ممکن است از بدو تولد رخ دهد یا در سنین بالاتر ایجاد شود. این اختلال شایعترین بیماری چشمی در کودکان است که در 2% از کودکان دیده می شود. اگر این بیماری در سنین کودکی درمان نشود، ممکن است باعث تضعیف بینایی و یا از دست دادن دید سه بعدی در سنین بالاتر گردد. این بیماری می تواند موجب پاره ای مشکلات در روابط اجتماعی مدرسه نیز گردد. برای درمان این مشکل، باید چشم سالم  کودک درساعاتی از روز بسته باشد تا چشم دارای انحراف، بطور مداوم تنبل و ضعیف نشود. شیوع انحراف چشمی در جمعیت بزرگسال 4% می باشد. بزرگسالان همانند کودکان ممکن است از درمان هایی نظیر سیستم ردیابی حرکات چشمی استفاده کنند.

همچنین استفاده از عینک یا منشورهای خاص هم می تواند جزیی از درمان باشد. بیشتر بزرگسالان با اختلالات چشم از روش جراحی می توانند استفاده کنند. هدف از جراحی انحراف چشمی، تضعیف یا تقویت یک یا چند عضله داخل چشم می باشد. این عضلات مسٔول حرکات چشم می باشند. دلایل انحراف چشمی در بزرگسالان می تواند شامل عیوب انکساری چشم، دوربینی شدید، آسیب و ضربه به چشم یا تومورهای مغزی باشد. روش های مختلفی برای درمان انحراف چشم در بزرگسالان وجود دارد که شامل روش های زیر می باشد:

 • قطره ها و پماد های چشم
 • بستن چشم سالم برای پیشگیری از تنبلی چشم
 • ورزش های چشم
 • استفاده از عینک های دو کانونه
 • استفاده از عینک های دارای چارت
 • جراحی عضلات خارجی کره چشم
انحراف چشم

جراحی انحراف چشم چگونه انجام می شود؟

جراحی در کودکان ممکن است با بی حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام شود. در حین عمل، پلک ها به کمک وسیله خاصی باز نگه داشته می شوند و برش کوچکی در غشای نازک و شفاف روی بخش سفید چشم داده می شود. بسته به نوع انحراف ، عضلات یک یا هر دو چشم عمل می شود. در این جراحی، کره چشم از محلش خارج نمی شود. عمل بین 2 دقیقه تا 4 ساعت ممکن است طول بکشد.

چرا کودکان باید عمل ترمیمی عضله چشم و انحراف چشم انجام دهند؟

عمل ترمیمی عضله چشم کمک می کند تا دو چشم متقارن، سالم و در یک مسیر قرار گیرند. این جراحی غالبا در کودکان با انحراف چشمی برای حل مشکلات عضله چشم انجام می شود. برخی پزشکان در ابتدا این اختلال را با یکسری ورزش های چشم یا عینک درمان می کنند. عمل ترمیمی عضله چشم برای افرادی استفاده می شود که علیرغم این درمان های غیر جراحی، بهبودی در دیدشان ایجاد نشده باشد.

انحراف چشم

آماده سازی قبل از عمل ترمیمی عضله چشم چیست؟

معاینه کامل و دقیق چشم قبل از عمل ترمیمی عضله چشم ضروری است. چشم پزشک در ابتدا روش های درمانی غیر جراحی را برای حل مشکل انحراف امتحان خواهد کرد. سپس چشم مورد ارزیابی قرار می گیرد که آیا عضله چشم قوی تر یا ضعیف تر شده است؟

چه نوع عملی برای درمان استرابیسم مفید است؟

درمان لوچی چشم دشوار است، زیرا مغز اطلاعاتی را که از چشم ها دریافت می کند کنترل و تنظیم می کند. بنابراین درمان جراحی عضلات مشکل دار چشم به تنهایی نمی تواند دریافت سیگنال های مغز را اصلاح کند. بنابراین شانس موفقیت جراحی انحراف چشم در این بیماران بخصوص خیلی بالا نیست. براساس منابع و مقالات علمی، شانس موفقیت حدود 30 تا 80% می باشد و ممکن است بعد از مدتی انحراف چشم دوباره برگردد. به هر حال جراحی عضلات چشم در انحراف چشم می تواند از نظر زیبایی درمان مناسبی باشد، حتی اگر دوبینی نیز بطور کامل اصلاح نشود.

انحراف چشم

به عبارت دیگر بعد از عمل جراحی انحراف چشم یا استرابیسم، چشم بیمار در یک مسیر قرار میگیرد و انحراف چشم رفع می گردد اما ممکن است علائم و مشکلات بینایی رفع نشود. در صورت عدم بهبود بینایی و عدم رفع دوبینی، چشم پزشک ممکن است توصیه به عمل مجدد نماید که بسته به شرایط هر بیمار، باید با چشم پزشک مشورت کرد.

معمولا برای درمان انحراف چشم چند بار عمل مورد نیاز است؟

سوال مهمی است که باید توسط چشم پزشک پاسخ داده شود. کاملا محتمل است که شما به عنوان فردی با انحراف چشم نیاز به بیش از یک نوبت عمل داشته باشید، بنابراین قبل از هر اقدامی بهتر است تصویر کاملا روشنی از روند و پروسه درمانی خود داشته باشید.

آیا سن بیمار در درمان استرابیسم یا لوچی مهم است؟

پاسخ به این سوال بطور مستقیم به نوع لوچی چشم بیمار و نیز شرایط عمومی جسمانی بیمار دارد. برخی بیماران ممکن است در سنین خردسالی توصیه به درمان شوند و برخی دیگر ممکن است در این سن قابل درمان نباشند. فرقی نمی کند که بیمار در چه سنی قرار دارد. برای پاسخ به این پرسش که آیا شما در سن مناسبی برای درمان جراحی انحراف چشم قرار دارید یا نه بهتر است با چشم پزشکتان مشورت کنید که پس از معاینه، پاسخ دقیق سوالتان را می دهد.

نکات مهم قبل از عمل :

شما باید تقریبا 3 روز قبل از جراحی انحراف چشمی، داروهایی که ریسک خونریزی را افزایش می دهند قطع کنید، داروهایی نظیر آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، وارفارین و هپارین و ریوروکسابان. بهتر است قبل از عمل ناشتا باشید تا عوارض بیهوشی نظیر تهوع و استفراغ رخ ندهد. اغلب در کودکان برای عمل ترمیمی انحراف چشمی از بی هوشی عمومی استفاده می گردد. در واقع کودکان خوابانده می شوند تا متوجه درد عمل نشوند.

لوچی انحراف چشم

توصیه می شود عمل ترمیمی عضله چشم در اولین فرصت ممکن که کودک دید طبیعی و دوچشمی داشته باشد انجام گیرد. از سوی دیگر، عدم درمان انحراف چشم تاثیر منفی بر اعتماد به نفس کودک خواهد داشت.

پکیج ها

عوارض احتمالی بعد از عمل ترمیمی عضله چشم چیست؟

مشابه هر عمل جراحی دیگر، عمل ترمیمی عضله چشم هم ممکن است خطراتی داشته باشد. این عوارض احتمالی شامل عفونت، خونریزی یا در موارد بسیار نادر از دست رفتن بینایی می باشد. جراحی انحراف چشمی یک درمان قطعی و موثر و بسیار کم خطر می باشد.

احتمال درمان کامل استرابیسموس با عینک یا ورزش های چشمی یا سایر درمان های دوبینی بسیار پایین است. خونریزی بیش از حد و نیز عفونت از عوارض احتمالی بعد از عمل ترمیمی عضله چشم و لوچی چشمی می باشد.

حجم خونریزی بعد از عمل می تواند با داروهای تجویزی چشم پزشک قبل از عمل کاهش چشمگیری یابد. محل زخم جراحی باید خشک و تمیز نکه داشته شود تا احتمال عفونت بعد از عمل کاهش یابد.

انحراف چشم
انحراف چشم

بعد از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

جراحی لوچی چشمی بصورت سرپایی انجام می گیرد و شما در روز عمل می توانید به منزل برگردید. چشم ها ممکن است برای چند روز کمی درد یا خارش داشته باشند. نباید چشم ها را با دست هایتان بمالید. برای پیشگیری از عفونت چشم ها، باید از هرگونه آلودگی یا مواد محرک چشم پرهیز کرد. بعد از عمل، چشم پزشک برای شما قطره یا پماد تجویز خواهد کرد. این دارو ها باید طبق دستور استفاده گردد. شما باید طی 2 هفته بعد از عمل توسط چشم پزشکتان ویزیت مجدد شوید.

انحراف چشم
انحراف چشم
طب مد توریسم tebmedtourism

شرکت طب مد توریسم
طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.