عمل جراحی لوزه: نحوه عمل، حقایق و واقعیات

جراحی لوزه

عمل جراحی برداشتن لوزه یا تونسیلکتومی نوعی عمل جراحی برای حذف لوزه می باشد. در گذشته این عمل برای درمان عفونت لوزه انجام می شد اما در حال حاضر این عمل برای درمان اختلالات تنفسی ناشی از بزرگی لوزه نیز انجام می گیرد. این عمل برخلاف برخی تصورات غلط، موجب ضعف سیستم ایمنی نمی شود و در بیشتر بیماران بسیار مفید و ضروری است.

لوزه ها و آدنوئید یا لوزه سوم

لوزه ها بافت هایی هستند که در دو سوی گلو قرار دارند. لوزه ها در سمت استخوان پلیت یا سقف دهان قرار دارند. وقتی شما غذا یا مایعات می خورید، عضلات گلو منقبض شده و لوزه ها را به سمت هم فشار می دهد، در نتیجه ممکن است ذرات کوچک غدا در چین های لوزه ها قرار گیرند و وارد شوند. این ذزات ممکن است موجب عفونت لوزه ها شوند.

آدنوئید یا لوزه سوم بافتی است که در نازوفارنکس (بخش خلفی بینی) و در حلق قرار دارد.

جراحی لوزه

عملکرد لوزه ها و آدنوئید یا لوزه سوم:

لوزه ها و آدنوئید از بافت لنفاوی تشکیل شده اند. این بافت ها در انتهای دهان و ابتدای مجاری تنفسی قرار دارند. بافت لنفاوی از لنفوسیت هایی تشکیل شده اند که وظیفه تولید آنتی بادی را بر عهده دارند.

جراحی لوزه

بنظر می رسد لوزه ها و آدنوئید یا لوزه سوم در عفونت های ویروسی که در کودکان بیشتر رخ می دهد نقش بسزایی نداشته باشند. هرچند در عفونت های خاص نظیر عفونت های انگلی و کرم ها نقش مهمی دارند که البته امروزه این عفونت ها نادر می باشند.

به طور واضح، علیرغم برخی عقاید نادرست، سیستم ایمنی فرد بعد از عمل جراحی خارج کردن لوزه ها و آدنوئید یا لوزه سوم بیمار، تقویت می شود.

چه زمانی عمل جراحی لوزه باید انجام شود؟

  1. وقتی اختلالات لوزه ها یا آدنوئید (لوزه سوم) خواب کودک را دچار اختلال می کند:

این بافت ها گاهی بزرگتر از حد طبیعی بوده و با تنفس طبیعی تداخل ایجاد می کند. این مسئله ممکن است یک مشکل جدی در سلامت فرد ایجاد کند که آپنه خواب نامیده می شود. یکی از علائم آپنه خواب، خور و پف شبانه به مدت حداقل 4 شب در هفته است.

  1. وقتی اختلالات لوزه ها و آدنوئید (لوزه سوم) منجر به عفونت های مکرر گلو گردد:

هرچند لوزه ها و آدنوئید (لوزه سوم)، ویروس ها و باکتری ها را از سیستم تنفسی دور نگه می دارند، اما خودشان هم ممکن است دچار عفونت حتی شدید شوند.

خارج کردن لوزه ها و آدنوئید (لوزه سوم) بویژه در مواردی که عفونت مکرر ناحیه گلو (شش تا هفت رخداد عفونت در سال) که شامل تب و التهاب غدد لنفاوی است، گردد.

دلایل دیگر شامل:

  • انسداد بینی و گلو
  • نقاط دبری سفید در لوزه ها
  • اندازه یا ظاهر بزرگ و غیر طبیعی
جراحی لوزه
جراحی لوزه

نحوه عمل جراحی لوزه ها

این عمل تحت بی هوشی عمومی انجام می شود، بنابراین کودک توسط ترکیبی از گاز و داروهای داخل وریدی بی هوش می شود. کودک بطور مداوم پالس اکسی متری می شود و ضربان قلب مانیتور می گردد. هیچ برش خارجی انجام نخواهد شد. وقتی کودک بی هوش شد، پزشک لوزه ها را با یک تیغ جراحی برش می دهد و از راه دهان آن ها را خارج می کند. سپس او قاعده لوزه ها را با یک دستگاه کوتر (برش الکتریکی) برش می دهد. این عمل کمتر از 1 ساعت به طول می کشد.

خطرات

این عمل هم مانند هر عمل جراحی پاره ای عوارض و خطرات ممکن است داشته باشد که شامل موارد زیر است:

  • واکنش به بی هوشی:

داروهایی که برای بی هوشی استفاده می شود ممکن است برخی عوارض کوتاه مدت شامل تهوع و استفراغ، سردرد یا ضعف عضلانی داشته باشد. هرچند بسیار بسیار نامحتمل، اما ممکن است در برخی افراد، این واکنش موجب مرگ نیز گردد.

جراحی لوزه
  • تورم

عمل جراحی برداشتن لوزه ها و آدنوئید (لوزه سوم)، ممکن است موجب تورم زبان و کام نرم گردد. این عوارض ممکن است موجب اختلالات تنفسی بویژه در چند ساعت اول حین عمل گردد.

  • خونریزی حین جراحی

با توجه به پر خون بودن لوزه ها، درصورت رخداد خونریزی شدید حین جراحی، درمان های دیگری ممکن است نیاز باشد.

  • خونریزی پس از عمل جراحی

این اتفاق بویژه در صورتی که پانسمان زخم زودتر از موعد خارج شود، رخ می دهد.

جراحی لوزه
طب مد توریسم tebmedtourism

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.