روش رحم اجاره ای در قوانین اسلامی: آیا انجام روش رحم اجاره ای در اسلام مجاز است؟

روش-رحم-اجاره-ای-در-قوانین-اسلامی

برای زوج هایی که تحت درمان های مختلف پزشکی قرار گرفتند و هنوز نتیجه مطلوبی نگرفتند، رحم اجاره ای می تواند یک چشم انداز نویدبخش باشد. اما روش رحم اجاره ای دقیقاً چیست؟

روش رحم اجاره ای (اهدایی) یک عمل پزشکی است که در آن یک زوج نابارور می توانند از طریق استفاده از رحم زن دیگری صاحب فرزند شوند. این کودک می تواند فرزند بیولوژیکی خود آنها باشد یا فقط از نظر ژنتیکی با یکی از والدین مرتبط باشد. این روند را می توان به دو طریق مختلف انجام داد: روش رحم اجاره ای سنتی و روش رحم اجاره ای جایگزین.

دو نوع روش رحم اجاره ای

 

روش رحم اجاره ای سنتی یا نسبی (Traditional or partial surrogacy): در این فرآیند، مادر جایگزین و ژنتیکی کودک یک شخص است. تخمک های مادرجایگزین با استفاده از تکنیک IUI توسط اسپرم های پدر یا اهدا کننده به طور مصنوعی تلقیح می شوند.

روش رحم اجاره ای جایگزین یا میزبان (Gestational or host surrogacy): درروش رحم اجاره ای جایگزین، جانشین فقط حامل جنین است و هیچ ارتباط ژنتیکی با آن ندارد. اسپرم ها و تخمک های والدین یا اهداکنندگان مورد نظر با استفاده از تکنیک های خاص IVF یا  ICSI  در یک محیط آزمایشگاهی ترکیب شده و به رحم جایگزین منتقل می شوند. اما چرا مردم در وهله اول از رحم اجاره ای استفاده می کنند؟ دلایل آن چیست؟ در زیر می توانید در مورد استفاده از رحم اجاره ای بخوانید.

butterfly

نیازها و موارد استفاده از روش رحم اجاره ای

 

برای حفظ خانواده به عنوان یک واحد اجتماعی و جلوگیری از فروپاشی احتمالی آن، زوجین نابارور سعی می کنند از روش رحم جایگزین به عنوان نوعی درمان به منظوربچه دار شدن استفاده کنند. این اقدام ممکن است دلایل پزشکی زیر را داشته باشد.

مهمترین دلیل استفاده ازمادرجایگزین این است که یا رحم زن نابارور برای بارداری مناسب نیست یا او اصلاً رحم ندارد. نبودن رحم ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد. در شکل مادرزادی، به دلیل رشد غیر طبیعی مجاری مولر در دوران بارداری، دختر تازه متولد شده دارای تخمدان های طبیعی است اما از داشتن رحم محروم است.

در نوع اکتسابی، زن به دلیل جراحی رحم (برداشتن رحم) به خاطر تغییرات بدخیم در سلولهای مخاطی دهانه رحم یا خود رحم، رحم ندارد اما تخمدان دارد. گاهی اوقات به دلیل وجود نقایص و ناهنجاری ها در ساختاررحم که به علت وجود فیبروم های زیاد یا به دلیل کورتاژهای مکرر (سندرم آشرمن) جنین نمی تواند در درون رحم قرار گیرد.

از دیگر دلایل استفاده از رحم اجاره ای می توان به کمک کردن به زن مبتلا به سرطان، بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سایر مواردی که به دلیل شیمی درمانی یا استفاده از داروممانعت بارداری وجود دارد اشاره کرد. این روش همچنین می تواند زمانی توصیه شود که خانمی به بیماری ژنتیکی مبتلا باشد که می تواند به جنین منتقل شود یا به دلایل نامشخص سقط مکرر داشته باشد.

امروزه تقریباً 80 میلیون نفر بدون فرزند در جهان زندگی می کنند. در بیشتر ملت ها ، نداشتن فرزند یک مشکل اساسی است که منجر به رنج و درد زوجین نابارور می شود. آن می تواند پیامدهای منفی اجتماعی بسیاری را برای زوج به ویژه برای زنان به همراه داشته باشد. آنها می توانند از رویدادهای اجتماعی کنار گذاشته شده ومورد انتقاد یا بدرفتاری قرار گیرند. همچنین ممکن است منجر به طلاق، ازدواج های چند همسری یا انزوای اجتماعی شود.

روش رحم اجاره ای از دیدگاه اسلام

 

در کشورهای مختلف نگرش های حقوقی، مذهبی و اجتماعی گوناگونی نسبت به روش رحم اجار های وجود دارد. روش رحم اجاره ای در اسلام و کشورهای اسلامی موضوعی است که بسیار قابل بحث است. برای بررسی احکام این روند، داوطلبان باید به فتواهای معتبر و نظرات فقها در مورد روش جایگزینی مراجعه کنند.

روش رحم اجاره ای در اسلام از دو دیدگاه متفاوت قابل بحث است. در مذهب سنی، فقهای اهل سنت واقعاً نگرش مثبتی به استفاده از روش IVF و رحم جایگزین ندارند. آنها تصور می کنند گرفتن تخمک یا اسپرم از شخص ثالث مانند تقسیم بستر ازدواج با شخص دیگری است و بنابراین آن را با “زنا” مقایسه می کنند زیرا مادرجایگزین حامل تخمک بارور شده فردی است که شوهر قانونی او نیست و بنابراین جنین نامشروع محسوب می شود . بعلاوه، آنها استدلال می کنند از آنجا که مادر بیولوژیک نقش ژنتیکی در ایجاد کودک دارد، احتمال بالایی برای تقابل عاطفی و قانونی بین دو “مادر” وجود دارد.

شرایط استفاده از روش رحم اجاره ای در اسلام

 

احكام شرعي از پذيرش روش رحم اجاره ای در اسلام به صورت مطلق جلوگيري مي كند. پذیرش عمومی این عمل به زوجین این امکان را می دهد که از راه های دیگر بچه دار شوند بدون اینکه زن سختی های بچه دار شدن را تجربه کند فقط به این منظور که طراوت و زیبایی خود را از دست ندهد. آنها استدلال می کنند که پایین آوردن ارزش زنان به سطح کالای قابل اجاره و از بین بردن ارزش های مادرانه یکی از پیامدهای آن است.

به طور خلاصه ، اگرچه بچه دار شدن برای هر زوج یک اجبار قانونی نیست، اما دنبال کردن رویای بچه دار شدن می تواند یک حق شخصی باشد. با رعایت شرایط خاص و رهنمودهای شرع، فقه و سنت می توان روش رحم اجاره ای و والدین شدن را معتبر دانست.

تیم پزشکی حرفه ای ما در شرکت TebMedTourism آماده است تا شما را راهنمایی کرده و به سوالات بیشتر شما در مورد روش رحم جایگزین پاسخ دهد. ما شما را تا پایان این سفرپزشکی هدایت خواهیم کرد. با شرکت TeBMedTourism در طول هفته بصورت رایگان تماس بگیرید.

tebmed
طب مد توریسم tebmedtourism

شرکت طب مد توریسم

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.