روند درمان به روش رحم اجاره ای برای مادر جایگزین

عملية-العلاج-بطريقة-الرحم-المستأجر-للأمهات-البديلات

به دلیل مشکلات باروری یا دلایل دیگر، روند درمان به روش رحم اجاره ای یا رحم اهدایی برای بسیاری از افراد یک گزینه کاربردی است. مادرجایگزین بودن یک تجربه هیجان انگیز و متحول کننده است که می تواند تأثیرات بسیار ارزشمندی در زندگی یک زوج نابارور داشته باشد. برای هر زنی که در نظر دارد مادر جایگزین باشد، یادگیری در مورد روند کار و الزامات آن ضروری است. در اینجا طرحی کلی برای دانستن همه چیز در مورد مادران جایگزین و چگونگی تبدیل شدن به یکی از آنها وجود دارد.

مادر جایگزین یا رحم اهدایی کیست؟

مادر جایگزین زنی است که برای یک زوج دیگر دوران بارداری را پشت سر گذاشته و نوزاد را به دنیا می آورد. همان طور که که ما دو نوع روش رحم اجاره ای داریم، دو نوع مادرجایگزین نیز وجود دارد: “مادرجایگزین سنتی” ( Traditional surrogate) که توسط نطفه های پدر مورد نظر به صورت مصنوعی تلقیح می شود. او مادر بیولوژیکی کودک است زیرا از تخمک های  خود او برای ساختن جنین استفاده می شود. ” مادرجایگزین”  (Gestational surrogate) زنی است که با استفاده از یکی از روش های درمان ناباروری IVF یا ICSIتوسط جنینی باردار شده  که با اسپرم و تخمک والدین مورد نظر (یا اهدا کننده) ساخته شده است. در این نوع،  مادر جایگزین صرفا حامل کودک در طول دوره بارداری است.

butterfly

چه کسی نیاز به استفاده از مادر جایگزین دارد؟

 

دلایل مختلفی برای استفاده از افراد جایگزین وجود دارد، از جمله:

  • مشکلات رحم از نظر پزشکی
  • فقدان رحم به دلیل برداشتن آن (هیسترکتومی)
  • بیماری زمینه ای پزشکی که از بارداری جلوگیری می کند مانند سرطان، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و غیره
  • داشتن یک بیماری ژنتیکی که می تواند به جنین منتقل شود
  • سقط مکرر
  • وجود ناهنجاری در ساختار رحم و…

چگونه می توان مادر جایگزین پیدا کرد؟

به طور معمول دو راه عمده برای یافتن مادر جایگزین وجود دارد.

  • دوستان یا اقوام: برخی از افراد در میان دوستان یا اعضای خانواده خود مادر جایگزین پیدا می کنند. آنها می گویند که انجام این روش توسط شخص معتمد به دلیل هزینه های بالای روش رحم اجاره ای و مسائل پیچیده حقوقی ساده تر است.

 

شرکت های تسهیلگر روش جایگزینی: شرکت های تسهیلگر بیشتر برای نوع رحم اجاره ای جایگزین استفاده می شوند زیرا آنها کارشناسانی دارند که کل توافقات لازم را بین مادر جایگزین و والدین مورد نظر مدیریت می کنند.

ویژگی های مورد نیاز برای مادر جایگزین شدن

ویژگی های صلاحیت در آژانس های مختلف متفاوت است اما مهمترین آنها در اینجا توضیح داده شده است.

سن:

سن ترجیحی برای مادر جایگزین بودن بین 21 تا 45 سال است. این محدوده می تواند بر اساس مکان و اصول کشور مقصد کمی متفاوت باشد.

سوابق بارداری قبلی:

مادران جایگزین قبل از داوطلب شدن برای جایگزینی باید حداقل یک بار زایمان کرده باشند. زمینه تولیدمثلی آنها نباید از پنج زایمان طبیعی یا دو سزارین بیشتر باشد.

آزمایش های جسمی و عاطفی:

جایگزین ها باید علاوه بر آزمایش های جسمی یک غربالگری روانی را توسط یک متخصص بهداشت روان انجام داده باشند.

سبک زندگی:

آنها باید در دوران بارداری از یک محیط راحت و حمایت کننده برخوردار باشند و همچنین هیچ نوع مشکلی در رابطه با مصرف مشروبات الکلی و  مواد مخدر نداشته باشند.

امضای قراردادهای لازم:

یک مادر جایگزین باید نقش و مسئولیت های خود را درک کرده و قراردادهای مربوطه ای را که وکلا تهیه می کنند امضا کند.

روند درمان به روش رحم اجاره ای برای مادران جایگزین چگونه است؟

مادر جایگزین بودن ارزشمندی های زیادی دارد. این امر می تواند زندگی بسیاری از زوجین را تغییر دهد که اتفاقی بی قیمت است. اگر درنظر دارید تا مادر جایگزین شوید، ممکن است در این فکر باشید که این روند از ابتدا تا انتها چگونه خواهد بود. در اینجا ما مرحله به مرحله درباره کل روند صحبت می کنیم تا شما را در این سفر درمانی راهنمایی کنیم.

مرحله 1: غربالگری اولیه

همه چیز با تکمیل فرم درخواست مادر جایگزین شدن آغاز می شود. سوالات این فرم همگی مربوط به شما است که به شرکت تسهیلگر اجازه می دهد تا در مورد موضوعاتی مانند اطلاعات شخصی، جزئیات مربوط به سلامتی و بارداری، وضعیت مالی و شبکه افراد حمایتگر شما اطلاعاتی را جمع آوری کند. پس از تأیید درخواست، باید پرونده پزشکی خود را برای ارزیابی ارسال کنید. اگر همه چیز خوب پیش برود، تا زمانی که با یک زوج نابارور مطابقت پیدا کنید با یک مشاور در خصوص روش جایگزینی در ارتباط خواهید بود. این روند می تواند 1-2 هفته طول بکشد.

مرحله 2: مشاوره

قبل از شروع انتقال جنین، لازم است که مشاوره روانشناسی داشته باشید تا مطمئن شوید از نظر احساسی آماده مادرجایگزین شدن هستید. در طول این مرحله، شما با یک مددکار اجتماعی مصاحبه (هایی) عمیق خواهید داشت تا انگیزه شما را برای مادر جایگزین شدن، افراد حمایتگرشما در طول مسیر، اعضای خانواده و روابط بین فردی، علایق و همچنین سابقه بارداری تان را ارزیابی کند.

در جلسه یا جلسات مشاوره، شما می توانید تمام سوالات خود را در مورد این روند بپرسید تا بدانید جایگاه شما در روند درمان به روش رحم اجاره ای چیست و از شما چه چیزی انتظار می رود.

مرحله 3: مطابقت با والدین مورد نظر

در این مرحله، شرح حال ها بین هر دوطرف مبادله می شوند تا از وجود علاقه برای ادامه روند مطلع شوند. در این دوره، یکی از مشاوران روش رحم اهدایی از طرف شرکت تسهیلگر به شما کمک می کند تا بهترین زوج مطابق با خود را پیدا کنید. شما می توانید قبل از ملاقات با والدین آینده، از طریق پیامک یا تماس تلفنی با آنها ارتباط برقرار کنید. در صورت راحتی هر دو طرف، آنها می توانند جلسات حضوری با یکدیگر داشته باشند. یکی از کارمندان شرکت تسهیلگر نیز می تواند آنها را برای میانجیگری جلسات همراهی کند.

مرحله 4: غربالگری پزشکی و قراردادهای حقوقی

پس از انجام تطبیق، شما باید غربالگری پزشکی را در یک کلینیک IVF انجام دهید که شامل معاینه فیزیکی، سونوگرافی و آزمایش خون است. همچنین مادران جایگزین از داروهایی که باید به منظور آماده شدن برای روند بارداری مصرف شوند مطلع می شوند.

با دریافت تأییدیه از پزشک که ثابت می کند آزمایشات لازم را به اتمام رسانده اید و آماده ادامه کار هستید، اکنون زمان امضا قرارداد ارائه شده توسط وکیل والدین مورد نظر رسیده است. برای محافظت از حقوق خود و حصول اطمینان از اینکه این قرارداد نیازهای شما را برآورده خواهد کرد شما می بایست وکیل خود را داشته باشید. مواردی مانند خطرات، مسئولیت های هر یک از طرفین، غرامت، کمک هزینه ماهانه و سایر هزینه های روش رحم اجاره ای باید در قرارداد مذاکره شوند. آنها همچنین ممکن است در مورد سناریوهای احتمالی مانند دوقلو یا سه قلو بودن بچه ها و یا حتی سقط جنین بحث کنند. این مرحله تقریباً  2تا 3 ماه طول می کشد.

مرحله 5: نظارت پزشک و انتقال جنین

در طی این مرحله شما مصرف داروهای تجویز شده را تحت نظر پزشک خود شروع می کنید. قرارهای ملاقات شامل آزمایش خون و سونوگرافی می شود تا اطمینان حاصل شود که همه چیز در مسیر درست پیش می رود.

برای انتقال جنین باید به کلینیک IVF مراجعه کنید. این فرایند نسبتاً سریع انجام می شود. دکتر دستورالعمل های مورد نیاز شما را می دهد و احتمالاً از شما می خواهد که بعد از پروسه استراحت کنید. والدین آینده نیز می توانند در جلسه انتقال جنین شرکت کنند، بنابراین می توانید از این فرصت برای صرف وقت بیشتر با آنها استفاده کنید. این دوره می تواند 3-4 هفته طول بکشد.

مرحله ششم: بارداری

پس از انتقال جنین، شما باید ویزیت های روتین را با پزشک محلی خود به منظور انجام آزمایش خون انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که بارداری همانطور که انتظار می رود درحال پیشرفت است. بعد از معمولاً 10 روز اولین آزمایش خون انجام می شود و اگر آزمایش بتا مثبت داشته باشید، حدود هفته های 6 یا 7 یک آزمایش سونوگرافی انجام می دهید تا ضربان قلب جنین بررسی شود. در حدود هفته دهم بارداری، شما می توانید ویزیت های معمول خود را داشته باشید. در همین حین می توانید سعی کنید رابطه خود را با والدین مورد نظر گسترش داده و یکدیگر را بهتر بشناسید.

مرحله هفتم: روز زایمان و خداحافظی با نوزاد

روز زایمان هم برای والدین مورد نظر و هم برای افراد جایگزین یکی از ویژه ترین و احساسی ترین روزهاست. در ماه های آخر می توانید یک برنامه تولد داشته باشید تا مطمئن شوید همه چیز مطابق با خواسته هر دو طرف اتفاق می افتد. این طرح می تواند شامل مواردی مانند عکسبرداری هنگام زایمان، بغل کردن نوزاد برای اولین بار و غیره باشد.

والدین حتی ممکن است این سند را به بیمارستان بیاورند تا کارکنان بیمارستان را از توافق نامه ها مطلع کنند.

روز زایمان می تواند برای شما به عنوان مادر جایگزین بسیار احساسی باشد زیرا شما تقریباً یک سال از زندگی خود را برای حمل و تغذیه کودک در بدن خود صرف کرده اید. کاری که انجام می دهید بی قیمت و شگفت انگیز است و والدین مورد نظر برای همیشه در مورد آن سپاسگزار خواهند بود. با این حال  باید بدانید که در این مرحله خداحافظی از نوزاد و آرزوی خوشبختی برای او بسیار مهم است. این مرحله از فرآیند رحم اجاره ای می تواند برای مادر جایگزین سخت اما ضروری باشد. گرچه این امر همیشه نمی تواند یک خداحافظی ابدی باشد، زیرا برخی از مادران جایگزین ممکن است با توافق طرفین حتی پس از زایمان نیز رابطه خود را با والدین مورد نظر ادامه می دهند.

tebmed
طب مد توریسم tebmedtourism

شرکت طب مد توریسم

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.