شکاف لب یکطرفه: انواع، دلایل و ترمیم

شکاف لب یکطرفه

شکاف لب یکطرفه یا لب شکری یکطرفه یک بیماری مادرزادی است که شامل اختلال در لب، بینی و آلوئول ها می شود. کودکانی که با این اختلال به دنیا می آیند میاز به عمل های متعددی خواهند داشت.

هیچ شیوه نامه مورد توافق جراحی در سراسر جهان در خصوص زمان و تکنیک عمل جراحی شکاف لب یا لب شکری وجود ندارد. این مسئله نشانگر این است که روش های درمانی متعددی برای ترمیم لب شکری یا شکاف لب وجود دارد.

شکاف لب یکطرفه یا لب شکری یکطرفه

در لب شکری یا شکاف لب، لب های کودک بطور مناسبی به هم متصل نمی شوند و یک فضای باز بنام شکاف بین لب باقی می ماند. این شکاف ممکن است در هر دو سمت صورت باشد (شکاف لب دو طرفه یا لب شکری دوطرفه) و یا فقط در یک سمت صورت باشد (شکاف لب یکطرفه یا لب شکری یکطرفه). دلیل قطعی این مشکل مادرزادی کماکان نامشخص است، هرچند مسائل ژنتیکی و ارثی می تواند عامل درصد اندکی از موارد لب شکری یا شکاف لب باشد.

شکاف لب یکطرفه
شکاف لب یکطرفه

دهان کودک در دو هفته پایانی ماه اول بارداری تکامل می یابد. در حدود ماه چهارم بارداری، دو نیمه کام سخت بهم متصل می شوند و سقف دهان را شکل می دهند.

سپس این اتصال به سمت جلو و عقب پیش می رود تا لب ها و زبان کوچک تشکیل شوند. در پایان ماه چهارم، ساختار بینی و دهان کامل شکل می گیرند.

در کودکان با شکاف لب (لب شکری) یا شکاف کام یا هردو، دو نیمه لب یا کام بطور طبیعی بهم متصل نمی شوند. این مشکل از نظر شدت و وسعت می تواند در کودکان مختلف، متفاوت باشد.

انواع مختلف شکاف لب یا لب شکری

شکاف لب یا لب شکری در نژاد آسیایی و امریکایی شایع تر است. یک نوزاد از هر 690 نوزاد، با این نقص در صورت به دنیا می آیند. انواع مختلف شکاف لب یا لب شکری شامل موارد زیر می باشد:

1. میکروفرم

ناپیوستگی محل اتصال ورمیلیون کمتر از 3 میلیمتر است. سایر ویژگی های این نوع شامل:

*تورفتگی عضلانی در امتداد خط فیلترال (خط لب بالا)

*غیر قرینگی مختصر بینی

*نقص ورمیلیون در سمت داخلی شکاف

*نقص آلوئولار

شکاف لب یکطرفه
شکاف لب یکطرفه

2. فرم خفیف

اختلاف فاصله زیر بینی تا کمان کوپید در دو طرف بیشتر از 3 میلیمتر است. سایر ویژگی ها شامل:

*عضله اوربیکولاریس اوریس منقطع است.

*پایین بودن خط فیلترال (خط لب بالا) غالب و زیاد است.

*غیر قرینگی بینی زیاد است.

*بخش خلفی – تحتانی در محل دیافراگم پیریفرم جابجا شده است (در سمت شکاف لب)

*شکاف آلوئولار

  1. فرم ناکامل

عدم اتصال لب فوقانی در ضخامت کامل رخ می دهد. در این نوع از شکاف لب یا لب شکری، لب فوقانی، کف و سقف بینی بطور یکپارچه فرو رفته هستند.

  1. فرم کامل

عدم اتصال ضخامت کامل لب به داخل حفره بینی و آلوئول گسترش می یابد.

شکاف لب یکطرفه
شکاف لب یکطرفه

عمل جراحی شکاف لب یا لب شکری

عمل جراحی شکاف لب یا لب شکری شامل اتصال بافت هایی می باشد که جدا از هم هستند. تکنیک های جراحی مختلفی توسط جراحان استفاده می شود بنابراین روش های درمانی شکاف لب یا لب شکری متفاوتند. شایعترین روش جراحی، ترمیم چرخشی پیشرفته (rotaion advancement repair) می باشد.

عمل جراحی لب شکری یکطرفه توسط یک جراح پلاستیک یا متخصص گوش- حلق و بینی انجام می شود. او یک برش در لب ایجاد می کند که از لب تا پره های بینی ادامه دارد. سپس او از بافت های محل برای تغییر شکل لب استفاده می کند و محل برش را بخیه می زند. همچنین جراح عضلات لب فوقانی را در یک راستا قرار می دهد تا توانایی مکش کودک را بهبود ببخشد و عملکرد طبیعی لب ها را نیز همچون ظاهر طبیعی لب ها تامین نماید.

معمولا قبل از ترمیم لب ها، ترمیم بینی انجام می شود. در عمل جراحی ترمیم بینی، جراح برخی المان ها و اجزا را آزاد می کند و با استفاده از استنت و بخیه، آنها را در محل و شکل طبیعی قرار می دهد.

بعد از عمل جراحی، معمولا جراح از یک قالب بینی برای محافظت از اصلاح صورت گرفته استفاده می کند.

شکاف لب یکطرفه

عمل جراحی ترمیم شکاف لب یا لب شکری معمولا در سن 3 تا 6 ماهگی انجام می شود. کودکانی که با این اختلال به دنیا می آیند، باید از نظر تغذیه و وزن گیری به دقت تحت نظر قرار گیرند تا مشکل تنفسی حین تغذیه نداشته باشند.

شکاف لب یکطرفه
شکاف لب یکطرفه
طب مد توریسم tebmedtourism

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.