هر آنچه درباره پا چنبری یا کلاب فوت باید بدانید

کلاب فوت

پا چنبری یا کلاب فوت، انواع و درمان

کلاب فوت یا پا چنبری یا تالیپس اکینوواروس یک بیماری مادرزادی است که پای کودک درگیر می شود و کودک نمی تواند در حالت ایستاده پایش را به درستی روی زمین بگذارد. چهار نوع بیماری تالیپس وجود دارد که کمترین اختلال را کلاب فوت یا پا چنبری می نامند. این بیماری ارتوپدی بسته به نوع آن می تواند درمان های مختلفی داشته باشد.

کلاب فوت

کلاب فوت یا پا چنبری چیست؟

کلاب فوت یک دفورمیتی است که مچ و پاشنه پا را درگیر می کند و معمولا مادرزادی است. در این بیماری، شکل یا پوزیشن پای کودک پیچ خورده می باشد. ممکن است به سمت خارج پیچ خورده باشد یا به سمت داخل پیچ بخورد. و یا به سمت بالا یا پایین پیچ خورده باشد.

دلیل این انحراف، ناهماهنگی در عضلات بخش تحتانی پا است که منجر به تالیپس یا کلاب فوت می شود. این ناهماهنگی موجب می شود عضلات با عملکرد مخالف، قسمت عقب پا را بکشد. در برخی بیماران، کلاب فوت یا پا چنبری دوطرفه است. بدین معنی که هر دو پا تحت تاثیر این ناهماهنگی عضلات پا قرار می گیرند.

کلاب فوت

شیوع کلاب فوت یا پا چنبری 1 مورد در هر 1000 تولد است. بیشتر این بیماران از جهات دیگر سالم هستند. در نوزادان با کلاب فوت یا پا چنبری، 1 مورد از هر 3 مورد کلاب فوت یا پا چنبری دوطرفه دارند.

هرچند کودکان مبتلا به کلاب فوت یا پا چنبری هیچ دردی ندارند، اما در صورت عدم درمان مناسب، قادر به راه رفتن نخواهند بود. خوشبختانه کلاب فوت یا پا چنبری در بیشتر بیماران قابل درمان است.

کلاب فوت

دلایل ایجاد تالیپس یا کلاب فوت یا پا چنبری

پزشکان به درستی نمی دانند علت دقیق ایجاد کلاب فوت یا پا چنبری چیست. اما اعتقاد دارند یکسری عوامل، افراد را مستعد ابتلا به این بیماری می کند که شامل:

  • جنسیت
  • سابقه خانوادگی
  • الگوی شیوه زندگی در دوره بارداری
  • سایر ناهنجاری های همزمان جنینی
  • حجم مایع آمنیوتیک بسیار پایین در طی بارداری

انواع مختلف کلاب فوت یا پا چنبری

1- کلاب فوت یا پا چنبری ایدیوپاتیک (باعلت نامعین):

این حالت، شایعترین نوع بیماری بویژه در نوزادان پسر می باشد. معمولا این نوع کلاب فوت یا پا چنبری، یکطرفه است.

2- کلاب فوت یا پای چنبری وضعیتی:

کلاب فوت یا پا چنبری وضعیتی، نیازی به جراحی ندارد و پزشک به آرامی می تواند پای کودک را در وضعیت درست قرار دهد.

علت این نوع بیماری، سفتی عضلات ناحیه پاشنه پا است. پوزیشن و حالت قرارگیری جنین در رحم مادر، می تواند دلیل دیگر این بیماری باشد.

کلاب فوت
کلاب فوت

3- کلاب فوت یا پا چنبری نوروژنیک یا عصبی:

این نوع از تالیپس یا پا چنبری در اثر یک اختلال در سیستم عصبی نظیر اسپینا بیفیدا ایجاد می شود. کلاب فوت یا پا چنبری نوروژنیک یا عصبی ممکن است در کودکان با سنین بالاتر در نتیجه فلج مغزی یا فشار بر طناب نخاعی پیشرفت کند و ایجاد شود.

4- تالیپس یا کلاب فوت سندرومی:

پاچنبری سندرومی است که به دلیل سایرمشکلات پزشکی ایجاد می شود. سندروم هایی که ممکن است کلاب فوت یا پا چنبری داشته باشند شامل آرتروگریپوزیس، تیبیال همیملیا، سندروم باند انقباضی، سندروم کوتولگی دیستروفیک می باشند.

درمان کلاب فوت یا پا چنبری:

تالیپس یا پا چنبری بسته به نوع آن به یکی از این سه روش درمان می شود:

1- درمان به روش پونستی (Ponseti):

در این روش، پزشک پای مبتلا به پا چنبری را به آرامی دستکاری می کند تا در وضعیت صحیح قرار گیرد. این روش شامل ماساژ، ورزش دادن و گچ گرفتن است. در فواصل هر چند روز یا هفته، پزشک گچ را باز می کند و مفصل پا را در هر بار بیشتر به سمت صحیح هدایت می کند و مجدد گچ می گیرد. البته ممکن است نیاز باشد کودک برای مدتی کفش مخصوص به پا کند. با این روش، می توان تالیپس یا پا چنبری را بدون جراحی عمل کرد. این روش، برای بیماران با کلاب فوت یا پا چنبری خفیف تا متوسط کاربرد دارد.

کلاب فوت
کلاب فوت

2- درمان به روش عملکردی یا فرانسوی:

این روش برای کودکان با سن پایین تر پاسخ بهتری می دهد. پزشک پای کودک را به آرامی می کشد تا پوزیشن مناسب پیدا کند و در محل صحیح قرار گیرد و با باند یا نوار آن را در محل ثابت می کند. برخی پزشکان این روش را موفق تر از روش درمانی پونستی می دانند.

3- درمان به روش جراحی:

این روش به عنوان خط اول درمانی پا چنبری توصیه نمی شود. این روش برای موارد شدید سفتی مفصل پا توصیه می گردد. هرچند روش جراحی برای درمان مواردی که دفورمیتی یا ناهنجاری ثابت در پا چنبری به نحوی باشد که بخش خارجی بلندتر از بخش داخلی باشد. این اتفاق در صورت رشد نامتقارن بخشی از پا رخ می دهد. تکنیک جراحی برای درمان پا چنبری شامل آزادکردن انتخابی عضلات خلفی قدامی می باشد. در این روش ممکن است بخشی از استخوان درگیر نیز خارج شود. گاهی پزشک از اتصال مفصلی یا برداشتن تاندونی یا طویل کردن تاندون یا پیوند تاندون نیز استفاده کند. زمان مناسب عمل یا نیاز به عمل جراحی به مورد اختلاف نظر پزشکان است.

کلاب فوت
طب مد توریسم tebmedtourism

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.