کولونوسکوپی در ایران

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی: روش و ضرورت اقدام

کولونوسکوپی یک آزمایش برای تشخیص اختلالات یا تغییرات در روده بزرگ است. درصورت ضرورت، کولونوسکوپی به متخصص گوارش این امکان را می دهد تا پولیپ یا هر بافت غیرطبیعی را بوسیله کولونوسکوپ خارج کند. کولونوسکوپی ممکن است کمی دردناک باشد، بنابراین برخی بیماران ممکن است ترجیح دهند این پروسه را تحت بی هوشی انجام دهند. البته ممکن است برخی متخصصان گوارش به دلیل عوارض احتمالی، توصیه به انجام کولونوسکوپی بدون بی هوشی کنند.

کولونوسکوپی
کولونوسکوپی

کولونوسکوپی، چیست؟

کولونوسکوپی یک روش تشخیصی – درمانی برای ارزیابی داخل کولون شامل روده بزرگ و بخش انتهایی روده کوچک با استفاده از یک کولونوسکوپ می باشد. کولونوسکوپ یک لوله باریک و انعطاف پذیر به همراه یک دوربین و یک منبع نوری می باشد. ضخامت کولونوسکوپ در حد یک انگشت می باشد. ابتدای کولونوسکوپ از طریق مقعد وارد شده و با هدایت دوربین به سمت رکتوم یا انتهای روده و بعد ادامه روده بزرگ هدایت می شود. همچنین معمولا با کولونوسکوپ می توان ایلئوم یا بخش انتهایی روده باریک را نیز مشاهده کرد.

کولونوسکوپ خم می شود بنابراین پزشک می تواند آن را از پیچ و خم های روده حرکت دهد. همچنین کولونوسکوپ داخل روده را باد می کند، در نتیجه روده وسیعتر می شود. این امر به پزشک کمک می کند تا با دقت بیشتری نواحی داخل روده را مشاهده کند.

کولونوسکوپی با اهداف مختلف انجام می شود. بیشترین موارد استفاده از کولونوسکوپی برای غربالگری سرطان روده یا کولون می باشد. دلایل دیگر استفاده از کولونوسکوپی، بررسی دلایل درد شکم، خون در مدفوع، اسهال یا یافته های غیر طبیعی در عکس برداری روده با اشعه X یا سی تی اسکن شکم می باشد.

کولونوسکوپی

انواع کولونوسکوپی بر حسب نوع بی هوشی:

به عنوان بیمار، شما می توانید درخصوص سطح و نوع بی هوشی برای انجام کولونوسکوپی تصمیم بگیرید. بنابراین، برای شما بسیار مهم است که در خصوص انواع سطوح بی هوشی اطلاعاتی داشته باشید.

کولونوسکوپی
کولونوسکوپی

– کولونوسکوپی بدون بی هوشی:

در این روش، هیچ بی هوشی یا بی حسی انجام نمی شود. اما از آنجایی که کولونوسکوپی دردناک است، تعداد کمی از بیماران این روش را انتخاب می کنند.

– کولونوسکوپی بی هوشی سبک:

بیمار به طور نسبی در حالت خواب آلودگی قرار می گیرد اما هیچ تغییری در عملکرد حرکتی بیمار، تنفس بیمار و عملکرد قلبی – ریوی ایجاد نمی شود. بیماران با بی هوشی سبک معمولا هوشیار بوده و تا حدودی متوجه درجاتی از درد خواهند شد.

کولونوسکوپی

– کولونوسکوپی بی هوشی متوسط:

قدرت بی هوشی در این روش بیشتر از بی هوشی سبک می باشد. . هرچند در این روش، شما باید به مقدار کافی هوشیاری داشته باشید که معاینات فیزیکی را متوجه شده و به سوالات پزشک پاسخ بدهید.

در بی هوشی متوسط، احتمال اختلال در عملکرد قلبی – ریوی بسیار ضعیف است. نکته مهم و ارزشمند این روش بی هوشی این است که بیمار کولونوسکوپی را به یاد نمی آورد یا بسیار کم متوجه می شود و به یاد می آورد.

– کولونوسکوپی با بی هوشی عمیق:

اگر کولونوسکوپی شما با بی هوشی عمیق انجام شود، به هیچ وجه پروسه کولونوسکوپی را به یاد نخواهید آورد. البته ریسک خطر مشکلات قلبی – ریوی بویژه در افرادی که مشکل زمینه ای قلبی یا ریوی دارند بالاتر است، زیرا ممکن است موجب اختلال تنفس گردد.

– کولونوسکوپی با بی هوشی عمومی:

بیماران به ندرت برای انجام کولونوسکوپی تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرند. این روش بی هوشی ممکن است منجر به عوارض جدی نظیر ایست تنفسی، کاهش ضربان قلب یا برادی کاردی و یا افت فشار خون یا هیپوتانسیون گردد. بی هوشی عمومی فقط در مواردی که بیمار مشکل جدی ریوی داشته باشد، توصیه می شود.

کولونوسکوپی
کولونوسکوپی

کولونوسکوپی با بی هوشی عمومی چگونه انجام می شود؟

بیمار به یک مانیتور متصل می گردد، بنابراین از نظر ریتم قلب، فشار خون و درصد اکسیژن خون پایش می شود. سپس مقداری مواد آرام بخش و بی هوش کننده از طریق رگ خونی تزریق می شود. بنابراین شما کاملا آرام و بی هوش خواهید بود.

شما به پشت یا یک طرف خوابانیده می شوید. پزشک کولونوسکوپ را وارد رکتوم می کند. پزشک با دید مستقیم کولونوسکوپ را در روده پیش می برد. وقتی کولونوسکوپ به ایلئوم (یا بخش انتهایی روده باریک) می رسد، پزشک به آرامی کولونوسکوپ را عقب می کشد و می تواند به دقت پوشش روده را بررسی کند.

درصورتی که حین کولونوسکوپی به بافت غیر طبیعی یا مشکوک برخورد کند، یک فورسپس نمونه برداری را به سمت بافت مورد نظر هدایت می کند و یک نمونه بافتی یا بیوپسی برمی دارد. این نمونه یا بیوپسی اخذ شده به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال می شود تا توسط یک پاتولوژیست و با میکروسکوپ های مخصوص تحت ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

طب مد توریسم tebmedtourism

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.