10 علامت نارسایی کلیه چیست؟

10 علامت نارسایی کلیه

10 علامت نارسایی کلیه :

نارسایی کلیه ، یک بیماری خاموش                  

به طور معمول، هر بیماری مزمنی، با یک علامت مشهود همراه است.

اما بیماری نارسایی کلیه ، یک استثنا محسوب میشود که در مراحل ابتدایی و حتی تا قبل از رسیدن به مراحل حاد و انتهایی خود، یک بیماری بی سر و صدا و فاقد هرگونه علامت واضح و منحصر به فردی میباشد. یک بیمار کلیوی، ممکن است سالها با این بیماری زندگی کرده اما از وجود این نارسایی، بی اطلاع باشد و یا علائم خود را به بیماری های زمینه ای دیگری مرتبط بداند.

مطالعات نشان داده است که تنها 10 درصد از افرادی که بیماری نارسایی کلیوی حاد دارند، از وجود آن مطلع هستند.

پس چگونه می توان به نارسایی کلیوی پی برد تا هر چه سریع تر به سراغ درمان آن رفت؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا برخی از نشانه های محتمل این بیماری را با هم بررسی کنیم.

همچنین، اگر برخی از این علائم را شخصا تجربه کرده اید، بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و آزمایش هایی را در این خصوص انجام دهید. فراموش نکنید که مشاوران پزشکی شرکت طب مد توریسم (TebMedTourism) در هر لحظه آمادگی پاسخگویی به سوالات شما را دارند.

butterfly

بیماری نارسایی کلیوی  چیست؟

نارسایی کلیوی زمانی رخ میدهد که  کلیه های فرد، در انجام وظایف خود که مهم ترین آن تصفیه ی خون و خارج ساختن مواد زاید از بدن است، با مشکل مواجه شود. زمانیکه عملکرد کلیه ها ، به هر دلیلی، با افت رو به رو شود، به تدریج مواد زاید در بدن انسان تجمع پیدا میکند و تعادل شیمیایی بدن بر هم میخورد.

نارسایی کلیوی حاد میتواند مرگ آور باشد و نیازمند درمانی سریع و به موقع است. این بیماری، قابلیت درمان را دارد و اگر فرد، از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد، میتواند عملکرد بهینه ی کلیه های خود را بازیابد.

هریک از نشانه های ذیل، میتواند نشان دهنده ی وجود ناهنجاری در عملکرد کلیه ها باشد:

1- خستگی و مشکل در تمرکز:

از نخستین نشانه های این بیماری، احساس خستگی است.

فردی که مبتلا به نارسایی کلیوی است، بیش از حد احساس خستگی خواهد کرد و به طور معمول انرژی پایینی خواهد داشت و قدرت تمرکز و حافظه نیز در این افراد پایین خواهد آمد.

دلیل این امر این است که با وجود نارسایی در عملکرد کلیه‎ها، ناخالصی ها و سموم در خون باقی میماند. این مسئله، خستگی مفرط را به همراه خواهد داشت.

از  دیگر عوارض بیماری کلیوی، کم خونی است که آن نیز منجر به احساس خستگی خواهد شد. یکی از نقش های کلیه ها کمک به جریان یافتن گلبول های قرمز در بدن انسان است که وظیفه ی انتقال اکسیژن را بر عهده دارند. بنابراین، نارسایی در عملکرد کلیه ها، بدن را با کمبود اکسیژن مواجه خواهد نمود.

2- مشکلات خواب:

زمانیکه کلیه ها خون را به خوبی تصفیه نکنند، مواد سمی و مضر در آن باقی خواهند ماند. این امر، خوابیدن را مختل خواهد کرد.

از دیگر عوارض مشکلات کلیوی، اختلال ” وقفه تنفسی در خواب” و یا Sleep Apnea خواهد بود.

10 علامت نارسایی کلیه

3- خشکی و احساس خارش در پوست:

یکی دیگر از نقش های کلیدی کلیه ها، کمک به ساخت گلبول های قرمز، قوی نگه داشتن استخوان ها و حفظ مواد معدنی مفید در خون انسان است.

خشکی و احساس خارش مفرط در پوست، میتواند نشانه ای از کمبود مواد معدنی مفید و بیماری های مرتبط با استخوان در بدن باشد. این عارضه، یکی از نشانه های بیماری کلیوی در مراحل حاد آن –که کلیه ها دیگر قادر به حفظ تعادل مواد شیمایی موجود در خون نیستند- به حساب می آید.

10 علامت نارسایی کلیه

4- تکرر ادرار:

در این بیماری، نیاز بیمار به دفع ادرار، خصوصا در شب بیشتر خواهد شد. اگرچه این نشانه میتواند میان بیماری کلیوی، عفونت ادراری و یا مشکلات پروستات (در مردان) نیز مشترک باشد، با این حال یکی از علائم بسیار مهم برای تشخیص نارسایی کلیوی خواهد بود.

در این بیماران، گاهی احساس درد در حین ادرار نیز دیده شده است.

5- ادرار کف آلود و یا وجود خون در ادرار:

زمانیکه کلیه ها به درستی کار کنند، تصفیه ی خون از مواد مضر نباید با نشت سلول های خونی به داخل ادرار همراه باشد و بنابراین، در رنگ ادرار، تغییری دیده نمیشود. اگرچه این علامت میتواند مرتبط به سنگ کلیه و یا عفونت های مجرای ادراری نیز باشد، اما یکی از عوارض بیماری کلیوی نیز به حساب می آید.

همچنین، وجود کف در ادرار نشان دهنده ی ازدیاد پروتئین در آن است. این نشانه، یکی از مشهودترین نشانه های نارسایی کلیوی است.

6- پف و تورم:

معمولا افرادی که مبتلا به بیماری نارسایی کلیوی هستند، در اطراف چشمان خود با تورم و پف رو به رو میشوند که از دلایل نشت پروتئین به داخل ادرار، به جای حفظ آن در بدن است.

همچنین حبس شدن مایعات و سدیم در بدن نیز میتواند باعث ایجاد تورم در پاها، قوزک پا، صورت و دستها شود.

10 علامت نارسایی کلیه

7- تنگی نفس و احساس فشار در قفسه سینه:

اگر پوشش داخلی قلب شما و یا پریکارد (pericardium) بر اثر ازدیاد سموم ملتهب شود، ممکن است درد در قفسه سینه را تجربه کنید.

همچنین، نارسایی کلیوی حاد میتواند منجر به تجمع مایعات در ریه های شما شود، که از عواقب آن، تنگی نفس خواهد بود.

8- انقباض و ضعف عضلانی:

زمانیکه جریان مایعات و الکترولیت بدن (و یا به عبارتی ترکیب شیمایی خون) از تعادل خارج شود، ممکن است ضعف عضلانی رخ دهد.

کرامپ و انقباض عضلانی نیز یکی دیگر از عوارض عدم تعادل الکترولیتی بدن است که میتواند نشانه ای از کمبود کلسیوم و فسفر باشد.

9- کمردرد:

یکی دیگر از نشانه های این بیماری، داشتن کمردردهای مکرر است. به خصوص، احساس دردی که در میانه ی کمر، پایین قفسه ی سینه احساس شود.

10- کاهش اشتها:

اگرچه این نشانه، نشانه ی عامی است، میتواند مورد توجه قرار بگیرد. به خصوص زمانیکه با حالت تهوع های مکرر (Nausea) همراه باشد که نشانه ای از تجمع مواد مضر در بدن بیمار است. این عارضه میتواند منجر به لاغری مفرط شود.

10 علامت نارسایی کلیه

در نهایت لازم به ذکر است که وجود برخی از بیماری های زمینه ای، میتواند احتمال نارسایی کلیوی را بالا ببرد. برای مثال: دیابت، فشار خون بالا، برخی از سرطان ها، مشکلات کبدی، بیماری شریان محیطی (peripheral artery disease)، کهولت سن، …

با مروری بر این علائم، مشخص شد که بیماری نارسایی کلیوی، وضعیتی است که میتواند فاقد علائمی به خصوص باشد. این مسئله، ریسک بی اطلاعی از وجود این بیماری را بالا برده و فرصت درمان به موقع آن را کاهش میدهد.

بنابراین واجب است که معاینه ی عملکرد کلیه ها را به فهرست چک آپ های معمول خود اضافه کنید و در صورت مشاهده ی هر یک از این علائم، از مشورت با پزشک خود غافل نشوید.

همچنین، مشاوران پزشکی شرکت طب مد توریسم (TebMedTourism) نیز آمادگی پاسخگویی به سوالات شما را دارند.

برای کسب اطلاعات کامل تر مقاله : عوامل و مراحل پیوند کلیه در ایران را مطالعه فرمایید.

tebmed
طب مد توریسم tebmedtourism

شرکت طب مد توریسم

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.