5 نوع روکش دندان مورد استفاده در طرح لبخند هالیوودی

هالیوود اسمایل

ونیر یا روکش‌های دندانی پوسته‌های نازکی هستند که برای قرار دادن روی دندان‌ها به منظور بهبود ظاهری و ایجاد لبخندی زیبا طراحی شده‌اند. این پوسته‌ها که به دندان‌های شما چسبانده می‌شوند، می‌توانند رنگ، شکل، اندازه و عملکرد دندان‌ها را تغییر داده و در مقابل آسیب ها از آنها محافظت کنند. این روش بندرت تهاجمی است و یک روش نسبتا سریع است.
ونیرها نوعی درمان زیبایی دندان هستند که برای پروژه های لبخند هالیوودی استفاده می شود. اکثر بیماران از ونیر برای رفع مشکلات دندانی مانند شکستگی دندان، شکاف بین دندان ها و لکه ها برای بهبود ظاهری دندان های خود استفاده می کنند. با این حال، آنها می توانند برای اهداف ترمیمی و برای محافظت از دندان در برابر آسیب استفاده شوند. پوسته های ونیر بسته به رنگ دندان و نتیجه دلخواه شما، در طیف های مختلف رنگ سفید موجود هستند.

butterfly

چرا از ونیر استفاده می شود؟

ونیرها در 26 درصد از اقدامات زیبایی دندان استفاده می شوند. برخی از دلایلی که مردم ونیرهای دندانی را نسبت به سایر روش‌های درمانی انتخاب می‌کنند عبارتند از:

 • تغییر رنگ، اندازه یا طول دندان ها
 • ترمیم دندان های ترک خورده، لب پر شده یا شکسته
 • تعمیر دندان های فرسوده
 • رفع لکه ها یا رگه های سفید روی دندان ها
 • بهبود لکه ها و تغییر رنگ دندان ها
 • پوشاندن پرکننده های رزین بزرگ که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود
 • پوشاندن دندان های تغییر رنگ داده به دلیل درمان ریشه دندان
هالیوود اسمایل

5 نوع ونیر

پنج نوع ونیر وجود دارد که شامل ونیرهای چینی، ونیرهای کامپوزیت، ونیرهای پالاتال یا آنلی، لومینیر و روکش‌های متحرک می‌شود. در بین این پنج مورد، ونیرهای چینی گرانترین نوع آن است که ظاهری طبیعی دارد. ارزان ترین و شاید غیرطبیعی ترین گزینه روکش متحرک است. درادامه به توضیحاتی در مورد همه آنها خواهیم پرداخت.

۱. ونیرهای چینی یا پرسلن

متداول ترین ماده ای که برای روکش ها استفاده می شود پرسلن است. این نوع از ونیرها به رنگ دندان و کاملا سفارشی ساخته می شوند، و اغلب بین 10 تا 15 سال ماندگاری دارند. ونیرهای پرسلن از سرامیک ساخته شده اند و نسبت به ونیرهای کامپوزیت در برابر لکه مقاومت بیشتری دارند. مزیت اصلی روکش‌های چینی این است که کمترین میزان تهاجمی بودن را دارند و برای قرار دادن پوسته بر روی دندان، به حداقل میزان آمادگی نیاز است.
بیش از 15 طیف مختلف رنگ سفید وجود دارد که دندانپزشکان و بیماران می توانند یکی از طیف ها را انتخاب کنند. قبل از شروع استفاده از ونیر چینی، دندانپزشک ساختار دندان را شکل می دهد و پوسته پرسلن را روی دندان قرار می دهد. اگر دندان دارای تغییر رنگ تیره باشد، دندانپزشک ممکن است از رنگ مات استفاده کند.

۲. ونیرهای کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت اغلب جایگزین ونیرهای چینی هستند. آنها معمولاً 5 تا 7 سال دوام می آورند و برای پرکردن حفره هایی که نیازمند موادی با رنگ دندان هستند استفاده می شوند. ونیرهای کامپوزیت ارزانتر از ونیرهای چینی هستند. درمان با ونیرهای کامپوزیت یک روزه است و در صورت استفاده از آنها روند درمان سریعتر پیش می رود. باندینگ کامپوزیت نیازی به ساخته شدن در آزمایشگاه دندانپزشکی ندارد و در حین روند روی دندان ها قرار می گیرد.
درست مانند روکش های چینی قبل از قرار دادن کامپوزیت نیاز به کانتورینگ مجدد دندان ها خواهد بود. ونیرهای کامپوزیت را می توان روی مینای تراش نخورده نیز قرار داد. نکته مثبت استفاده از کامپوزیت در مقایسه با پرسلن این است که هنگامی که کامپوزیت شکسته شود می توان ناحیه شکسته شده را ترمیم کرد. اما وقتی ونیر چینی شکسته شود، کل روکش نیاز به تعویض دارد.

۳. روکش های پالاتال (آنلی)

امروزه برای ترمیم دندان های خلفی و دندان های قدامی از روکش های پالاتال که به آنلی نیز معروف هستند استفاده می شود. دلایل رایج آسیب کام به دندان های قدامی عبارتند از گازگرفتی شدید، دندان قروچه و فرسایش دندان. فرسایش دندان می تواند به دلیل استفراغ مزمن و ریفلاکس شدید اسید اتفاق بیفتد. روکش های پالاتال روشی عالی برای ترمیم قسمت های آسیب دیده دندان ها بدون دست زدن به سایر قسمت ها هستند.

۴. لومینیر

لومینیر نام تجاری ونیرهایی است که می توانند بیش از 20 سال عمر کنند. آنها فوق العاده نازک هستند و ظاهری شفاف دارند. آنها حتی بهتر از روکش های چینی، رنگ و شکل مینای طبیعی دندان را کپی می کنند. لومینیرها به دلیل نازک بودن نیازی به کاهش قطر دندان و ترمیم آنها ندارند. اگرچه آنها معمولاً طول عمر بیشتری دارند، اما در مقایسه با انواع روکش های سنتی شانس بیشتری برای لب پرشدن دارند.

۵. ونیرهای متحرک

اگرچه روکش‌های متحرک غیر دائمی هستند، اما نسبت به روکش‌های سنتی کمتر تهاجمی بوده و ارزان‌تر هستند. روکش‌های دائمی غیرقابل بازگشت هستند، زیرا نیازمند برداشتن برخی از قسمت‌های مینای دندان هستند. ونیرهای غیر دائمی نیازی به برداشتن مینای دندان ندارند. با این حال، ممکن است قدری آزار دهنده باشند و با دندان های خود شما به خوبی ترکیب نشوند و بیشتر اوقات نیاز به تعویض دارند.

هالیوود اسمایل

ونیرها چگونه روی دندان ها قرار می گیرند؟

فرآیند قرار دادن ونیر بر روی دندان در دو نوبت مختلف انجام می شود و اغلب شامل پنج مرحله است. آماده شدن روکش های ونیر و قرار دادن آن روی دندان‌های بیمار در حدود چند هفته طول می‌کشد. پنج مرحله رایج برای قرار دادن روکش های ونیر در ادامه توضیح داده شده است:

 • دندانپزشک بخش‌هایی از مینای دندان را از جلو و کناره‌های دندان شما جدا کرده تا فضایی برای روکش ایجاد کند. اگر می خواهید از لومینیر استفاده کنید، دندانپزشکان از این مرحله صرف نظر می کنند.
 • دندانپزشک از ساختار دندان مورد نظر قالب می سازد.
 • شما و دندانپزشکتان مناسب ترین طیف رنگ روکش را که متناسب با صورت شما باشد و طبیعی به نظر برسد انتخاب می کنید.
 • قالب دندان برای ساخت سفارشی به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شود. این مرحله می تواند چند هفته طول بکشد. در همین حال، دندانپزشک شما دندان ها را با روکش های موقت می پوشاند.
 • در آخرین ملاقات، دندانپزشک ونیرهای موقت را برمی دارد و دندان های شما را قبل از چسباندن روکش تمیز می کند. در نهایت روکش دائمی روی دندان های شما جایگزین می شود.

Author: Leila Nazari

Publisher and SEO specialist: Mohamad Gerami

tebmed
طب مد توریسم tebmedtourism

شرکت طب مد توریسم

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

ابتسامة هوليود في إيران

Hollywood Smile in Iran

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 1930 288 903 98+

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.