درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL در ایران

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL یک روش جراحی مطمئن برای خروج سنگ کلیه است. PCNL یک روش جراحی باز نیست. واژه “percutaneous” به معنی “از راه پوست” است. بنابراین، عوارض بعد از درمان اندکی دارد. به عبارت دیگر، این روش در مقایسه با سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL یا یورتروسکوپی برای درمان سنگ کلیه بزرگتر یا با تعداد بیشتر استفاده می شود. واژه “nephrolithotomy” به معنی “خروج سنگ کلیه” می باشد.

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL چیست؟

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا  PCNL روشی برای خارج کردن سنگ کلیه است. سنگ های کلیه در لگنچه کلیه قرار دارند که به دلیل کریستالیزه شدن ذرات ادرار شکل می گیرند. این سنگ ها از اجزاء ارگانیک و کریستالی تشکیل شده است.

در عمل جراحی درمان سنگ کلیه از راه پوست یا  PCNL، یک مسیر دسترسی از راه پوست به سمت کلیه ایجاد می شود، بدون اینکه نیاز به برش بزرگ در سطح پوست باشد. بنابراین درمان سنگ کلیه از راه پوست یا  PCNL به عنوان درمان استاندارد سنگ کلیه شناخته می شود.

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا  PCNL وقتی استفاده می شود که سایر درمان ها نظیر سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL در درمان سنگ کلیه موجود یا موفق نباشد. همچنین وقتی درمان سنگ کلیه از راه پوست یا  PCNL انجام می شود که به دلیل اندازه یا شکل سنگ کلیه، امکان دفع سنگ کلیه از راه مجاری ادراری وجود ندارد.

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL
درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL

سایر اندیکاسیون های نیاز به درمان سنگ کلیه از راه پوست یا  PCNL شامل موارد زیر است:

– سایز سنگ کلیه بزرگتر از 2 سانتی متر باشد. البته اگر جنس سنگ کلیه از نوع نرم نظیر اگزالات کلسیم باشد، سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL نیز کماکان باید مدنظر باشد.

– سنگ های کلیه نوع سخت نظیر سنگ کلیه سیستئینی

– سنگ های موجود در پل تحتانی کلیه

– سنگ هایی که موجب انسداد محل اتصال لگنچه کلیه به میزنای شده باشند.

– عفونت شدید کلیوی

در موارد اورژانسی که سنگ کلیه موجب انسداد کامل مسیر ادراری شود یا موجب عفونت شدید یا انتشار عفونت به سایر بخش های بدن شود، درمان سنگ کلیه از راه پوست یا  PCNL انجلم می شود تا ذرات عفونی از طریق ادرار از بدن دفع شود.  در این موارد درمان سنگ کلیه از راه پوست یا  PCNL بعد از پایدار شدن وضعیت بیمار انجام می شود.

روش درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL:

با توجه به این که درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL به عنوان درمان استاندارد سنگ های کلیه می باشد، بیماران زیادی در سالیان اخیر تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند. این روش جراحی جایگزین روش جراحی باز در بیشتر بیماران برای خارج کردن سنگ کلیه شده است.

طول مدت این عمل جراحی در کل حدود 3 تا 4 ساعت است. بیمار باید بر روی شکم روی تخت فلوروسکوپی دراز بکشد. تصاویر با کمک فلوروسکوپی به پزشک کمک می کند تا محل دقیق سنگ را تعیین کند. برای این امر باید ماده حاجب از راه رگ خونی یا به سیستم ادراری تزریق شود.

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL

جراح با این روش بیشترین دسترسی را به سیستم ادراری برای خروج سنگ کلیه خواهد داشت و از آسیب به سایر ارگان های داخل شکم پیشگیری می کند.

جراح یک برش کوچک 1 سانتی متری در ناحیه فلانک یا پهلوی بیمار (بین آخرین دنده و خار خاصره قدامی استخوان لگن) ایجاد می کند. سپس تحت هدایت اشعه X یک سوزن یا لوله باریک راوارد کلیه می کند.

سپس یک سیم هدایتی را از طریق سوزن وارد می کند که بتواند مواد گشادکننده را در ناحیه تزریق کند. این مواد گشادکننده مجاری ادراری را گشاد می کنند. این امر به جراح کمک می کند تا بتواند سنگ کلیه را در آن ناحیه بشکند و آن را از بدن خارج کند.

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL

سپس جراح یک نفروسکوپ برای دیدن ناحیه وارد می کند. او سنگ های کوچک را با استفاده از یک فورسپس و سبد می گیرد و آن ها را بدون شکستن از کلیه و بدن خارج می کند.

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL

در برخی بیماران ممکن است در حین درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL  از سایر وسایلی نظیر لیزر یا امواج اولتراسوند (فراصوت) برای شکستن سنگ کلیه بزرگ قبل از خروج آن استفاده شود.

بعد از خروج سنگ و اجزای دیگر، جراح ممکن است یک لوله نفروستومی برای درناژ و تخلیه کامل ضایعات داخل کلیه استفاده کند که به مدت 24 تا 48 ساعت در محل می ماند. البته در برخی بیماران نیازی به استفاده از نفروستومی نباشد.

عوارض درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL :

خروج سنگ به روش درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL درد بعد از عمل کمتر و دوره ریکاوری یا بهبودی کوتاهتری دارد. همچنین درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL شانس موفقیت بیشتری برای خروج کامل سنگ های کلیه موجود در یک جلسه را در مقایسه با سایر روش های درمانی نظیر سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL (که ممکن است نیاز به چند جلسه درمانی داشته باشد)، دارد.

هرچند درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL به عنوان یک روش مطمئن و کم خطر شناخته می شود، اما مانند هر عمل دیگری ممکن است پاره ای عوارض و مشکلات نظیر خونریزی، عفونت، آسیب بافتی یا آسیب به ارگان ها، نیاز به تغییر حین عمل به جراحی باز و ناموفق بودن خروج سنگ کلیه داشته باشد.

درمان سنگ کلیه از راه پوست یا PCNL
طب مد توریسم tebmedtourism

طب مد توریسم یک شرکت تسهیلگر درمان بیماران بین المللی واقع در ایران (تهران) است. با توجه به پتانسیل ها و توانمندی های فراوان موجود در ایران، در زمینه گردشگری سلامت، ما فعالیت خود را جهت بهره برداری و شکوفاسازی این استعدادها آغاز نمودیم. ما با آغوش باز پذیرای بیماران و میهمانان از سراسر جهان هستیم و آمادگی داریم تا آنها را از خدمات درمانی با کیفیت و پزشکان حاذق ایران بهره مند سازیم.

طب مد توریسم در حال حاضر با بیش از 40 مرکز درمانی بین المللی، 140 بیمارستان ملی و 300 مرکز تخصصی، 430 پزشک متخصص و فوق تخصص، 112 هتل و نیز ایرلاین های داخلی و بین المللی، همکاری دارد و ارائه خدمات گسترده در سراسر ایران را برای ما ممکن می سازد.

تیم ما پکیج های کامل درمانی و زیبایی به همراه کلیه خدمات مسافرتی -گردشگری لازم را برای شما فراهم می آورد.

تیم با تجربه طب مدتوریسم پروسه درمان را به نحوی مدیریت می کند تا شما با آرامش کامل صرفا روی درمان خود متمرکز شوید.

راه های ارتباطی:

شماره های تلفن: 537 177 88 (21)98+

76 44 51 88 (21)98+

آدرس: تهران- سهروردی شمالی- بین کوچه آزادی و باغ – پلاک 270 – طبقه اول – واحد1

ایمیل: TebMedTourism@gmail.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن
شروع چت
چطور می تونیم کمکتون کنیم؟
شرکت بین المللی طب مد توریسم
سلام.
مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
هر سوالی دارید بفرمایید.